Marijana Perinić “Jesi online?”

Promocija novog romana hrvatske spisateljice i komičarke Marijane Perinić.

24.11.2016. u 18 sati. ULAZ JE SLOBODAN.

Nakon značajnog uspjeha koji je ostvarila objavljenim knjigama, zbirkom priča sa stand up comedy nastupa Gore ne može (izdavač Vuković & Runjić, 2010.) te Šaka suza, vrića smija (izdavač Centar za kreativno pisanje, 2012.), Marijana Perinić, poznata hrvatska spisateljica, stand up komičarka, imitatorica i voditeljica je napisala novi roman.

Obje knjige, iza kojih stoji niz promocija održanih diljem Hrvatske, medijska podrška te podrška publike, su u potpunosti rasprodane.

Novom romanu Marijane Perinić Jesi online?, napisanom u formatu dopisivanja kroz mobilne aplikacije ( Facebook, Messanger, WhatsAPP, Viber, Skype, Gmail, poslovni mail itd.) se ne može poreći originalnost, a njegovu je vrijednost, aktualnost i kvalitetu prepoznalo i Ministarstvo kulture dodijelivši mu poticaj za književno stvaralaštvo i izdavaštvo, dok je Funditus d.o.o, nakladnička kuća specijalizirana za izdanja brojnih hrvatskih književnika, roman i objavila u lipnju 2016. Predstavljanje knjige je vodila Iva Šulentić, o knjizi uz autoricu Marijanu Perinić, urednicu Tajanu Obradović te ilustratora i dizajnera naslovnice knjige, Nika Titanika govorila je književnica Milana Vuković Runjić, ovogodišnja dobitnica nagrade Grada Zagreba, a o stvarnosti društvenih mreža i virtualnih prijateljstava poznata psihologinja i publicistica Mirjana Krizmanić.

Ukratko o romanu Jesi online?

Jesi online? je roman o pet ženskih sudbina u hrvatskoj metropoli.
Svaka je posebna na svoj način i svaka iza sebe ima svoju žensku priču. Životni problemi prijateljica u njihovim srednjim i kasnim tridesetima su i više nego ozbiljni, ali su napisani na komičan, autoironičan i živahan način, koji nipošto ne opterećuje čitatelja, zbog čega se između redaka ne iščitava patetika i drama, iako bi bila moguća zbog ozbiljnosti i dubine njihovih problema, već se događaji proživljavaju i prihvaćaju onako kako to vrlo često u stvarnosti i bude – hrabro i borbeno, uz neizostavan smijeh i prijateljsko rame za plakanje.

Ono što ovaj roman ipak razlikuje od svih dosada objavljenih je upravo forma u kojem autorica maksimalno izbjegava naraciju, koristeći je samo na početku kako bi svog čitatelja upoznala s likovima, usmjeravajući komunikaciju između protagonistica kroz mobilne aplikacije bez kojih danas većina ljudi (barem misli da) ne bi preživjela: Facebook, Messanger, WhatsAPP, Viber, Skype, Gmail, poslovni mail itd. No, kako se daljnja radnja većinom odvija kroz komunikaciju putem spomenutih aplikacija, tako čitatelj na indirektan način, i to kroz živahno razrađene dijaloge, saznaje sve više o junakinjama, što romanu daje svojevrsnu dinamiku, zanimljivost, napetost, i u svakom slučaju originalnost do kulminacije koja raspetljava i rasvjetljava životne okolnosti svake junakinje i njihovog prijateljstva.

Roman je to u kojemu autorica čitatelja zavodi kako jasnim i čitkim pripovjedačkim stilom – kojim vješto, zanatski uspješno i duhovito ocrtava likove, darujući im osobnost i ljudskost kroz samo njihove kvalitete i slabosti – tako i ujednačenošću pripovjednog tona te lakoćom i uvjerljivošću balansiranja između virtualnih dijaloga i tkanja intrigantne priče. Pisan je jezikom svakodnevice i ne može mu se poreći aktualnost, jer govori o svim onim problemima s kojima se susreću brojne žene diljem Hrvatske, a to je: sveprisutnija nemogućnost prirodnog začeća, proživljavanje kroz drame mobbinga i degradiranja u surovom poslovnom svijetu, uvijek aktualna homofobija i nacionalna netrpeljivost, pa sve do težine križeva koje hrabro nose u našem društvu one već pomalo otpisane: vječne udavače, ogorčene raspuštenice, deklarirane lezbijke, neshvaćene samohrane majke i uplašene stare cure.

Autorica upravo nazivom knjige, odabranom formom i izvrsnom gradacijom radnje do neočekivanog završetka, želi upozoriti na problematiku današnje generacije u kojoj polako nestaju prava prijateljstva, druženja „u četiri oka“ te ljudska bliskost općenito. Pričom poentira na fenomen urbanog društva koji je svakim danom sve više ovisan o modernim tehnologijama, koje su u biti dvosjekli mač: s jedne strane smo u svakodnevnom kontaktu sa svojim bližnjima i/ili daljnjima; a s druge strane – pravog kontakta zapravo ni nema. Jesi on line? priča je o prijateljstvima novoga doba. Jesu li ona dovoljna? Iskrena? Prava? – saznat ćete kada pročitate ovaj roman.

admin Author